Esi students? Lūk veidi, kā plānot savu budžetu

Lielākajai daļai studentu mācību uzsākšana universitātē vai augstskolā ir saistīta ar dažādām pārmaiņām, ieskaitot arī sākšanu dzīvot atsevišķi no mammas un tēta. Patstāvīgas dzīvošanas uzsākšana un finansiālās neatkarības iegūšana ne vienmēr ir viegla, tāpēc viena no būtiskākajām lietām, ko ir nepieciešams apgūt, ir – sava budžeta pārvaldīšana un naudas gudra izmantošana. Kādam var šķist, ka ar studenta budžetu jeb pieejamajiem līdzekļiem izdzīvot nevar, bet, ievērojot dažus vienkāršus ieteikumus, studenta dzīve patiesībā var būt pat ļoti aizraujoša un pilnvērtīga.

Sāc ar sava budžeta plānošanu

Mācības pie datora

Lai gan šķiet, ka dzīve ir pārsteigumiem pilna un Tu nekad nezini, kas Tevi sagaidīs aiz stūra, tādēļ saplānot tādu lietu, kā savas finanses ir ļoti grūti, patiesībā tas nemaz nav tik sarežģīti. Neatkarīgi no tā, kas veido Tava kā studenta budžetu  – vecāku dotā nauda, darbs uz pusslodzi, kredīti, Tu vari aprēķināt to, cik lielus izdevumus katru nedēļu un mēnesi vari atļauties. Jebkuram no mums ir noteiktas fiksētās izmaksas – īres maksa par dzīvokli vai kojām, rēķini par elektrību, ūdeni, telefonu, internetu. Savelkot visas šīs izmaksas kopā un atņemot no saviem ienākumiem, Tu iegūsi summu, kuru vari izmanot citiem tēriņiem.

Izveido uzkrājumu kontu

Plānojot ikmēneša budžetu, iekļauj tajā noteiktu summu, ko katru mēnesi vari novirzīt uzkrājumu veikšanai. Dari to tā, lai tas būtiski neietekmē Tavu ikdienu, piemēram, noliekot 5% no saviem ienākumiem. Tas nepasliktinās Tavu ikdienas dzīvi, bet noteikti sagatavos neparedzētiem gadījumiem.

Sameklē pusslodzes darbu

Domājot par budžetu, tajā skaitā arī studenta budžetu, svarīgi ir ne tikai domāt par to, kā ietaupīt, bet arī – kā palielināt ienākumu daļu. Šobrīd Latvijā studenti, kas strādā, nav nekas jauns, tādēļ darba vietas jau ir atvērtas šāda veida darbinieku uzņemšanai. Pie tam, darbs palīdzēs Tev izprast naudas vērtību, kas veicinās gudrāku tās izmantošanu nākotnē.

Ietaupi uz ēdienu

Lai gan ēdiens ir svarīga ikdienas sastāvdaļa, ir vairāki veidi, kā ietaupīt naudu tieši uz to. Viens no labākajiem – gatavot mājās. Ēšana ārpus mājas ir viens no izplatītākajiem nepārdomātas naudas tērēšanas piemēriem, tādēļ nosaki to nevis kā ikdienas, bet svētku vai īpašu gadījumu nodarbi.

Visi minētie ieteikumi var palīdzēt Tev plānot savu studenta budžetu, izvairīties no finansiālām problēmām un pabeigt skolu, izbaudot visas ar studentu dzīvi saistītās lietas. Ja tomēr esi nonācis grūtībās un apsver pieteikties īstermiņa aizdevumam, izvērtē visus piedāvājumus, izvēlies sev piemērotāko, bet pāri visam – izvērtē savas iespējas kredītu atmaksāt laikā.